PDA

View Full Version : Περισσότερες Πληροφορίες για τα Ανοικτά Μαθήματα Python



mboudour
18-10-2015, 15:26
Θα ήθελα να σας πω λίγα πράγματα για το τί, πώς και πότε θα κάνουμε τα Ανοικτά Μαθήματα Python που αρχίζουμε την ερχόμενη Τρίτη:

(1) Τα Ανοικτά Μαθήματα Python είναι "ανοικτά" με την έννοια ότι μπορούν να τα παρακολουθήσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι και ΔΕΝ πρόκειται για μάθημα του προγράμματος σπουδών κανενός Τμήματος. Εννοείται ότι θα ενδιέφερε να το παρακολουθήσουν όσοι από τους φοιτητές του Μαθηματικού δεν πέρασαν ως τώρα το υποχρεωτικό μάθημα του Προγραμματισμού στην Python στο Τμήμα αυτό και θέλουν να ασχοληθούν πριν τις επόμενες εξετάσεις, αλλά και όσοι φοιτητές ή μη από οποιοδήποτε Τμήμα ή εκτός Πανεπιστημίου θα ήθελαν να ασχοληθούν με την Python. Ιδιαίτερα θα ενδιέφερε απόφοιτους μη τεχνολογικών κατευθύνσεων του λυκείου, οι οποίοι στερούνται οποιωνδήποτε βάσεων στον προγραμματισμό.

(2) Το μάθημα στοχεύει στις πολύ εισαγωγικές βάσεις της Python (και δεν απαιτούνται οποιαδήποτε άλλα προαπαιτούμενα) έτσι ώστε όσοι το παρακολουθήσουν να μπορούν να εμβαθύνουν, αν το επιθυμούν, στη συνέχεια στην γλώσσα αυτή του προγραμματισμού είτε στο πλαίσιο άλλων μαθημάτων ή μόνοι τους ή από online courses. Φυσικά, αν τυχόν το παρακολουθούν και σχετικά προχωρημένοι γνώστες της Python, θα μπορούν να βοηθήσουν στην καλύτερη διεξαγωγή του μαθήματος με συζητήσεις και ανταλλαγές που μπορούν να κάνουν με τους λιγότερο προχωρημένους συμμετέχοντες.

(3) Το μάθημα θα γίνεται κάθε Τρίτη στις 2 μμ (με "ακαδημαϊκή" έναρξη στις 2:15) στον εξής χώρο:

Αίθουσα Εκδηλώσεων (Σεμιναρίων)
στον πρώτο όροφο της Κεντρικής Βιβλιοθήκης
του Πανεπιστημίου Πάτρας
(μπαίνοντας δεξιά, σχεδόν απέναντι απ' τα γκισέ, αλλά ρωτώντας εκεί θα σας την δείξουν)

Η διάρκεια θα είναι 1 ή 2 ώρες αναλόγως του ενδιαφέροντος των συμμετεχόντων.

(4) Καλό θα ήταν οι συμμετέχοντες να φέρνουν ο λάπτοπ τους (αν είναι δυνατό) μαζί τους στο μάθημα ώστε ταυτόχρονα με την παρακολούθηση να γίνεται και η πρακτική εξάσκηση και εκμάθηση. Όσοι περισσότεροι συμμετέχοντες έρθουν με τα λάπτοπ τους, τόσο καλύτερα, γιατί θα τα μοιράζονται με άλλους.

(5) Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν εγκαταστήσει την Python 2.7 στους υπολογιστές που χρησιμοποιούν, κατά προτίμηση από την διανομή της Anaconda:

https://www.continuum.io/downloads

γιατί (εκτός της απλής εγκατάστασης) η Anaconda περιλαμβάνει αφενός και πολλές ήδη εγκαταστημένες βιβλιοθήκες και αφετέρου το iPython Notebook (που πλέον λέγεται Jupyter) με το οποίο θα δουλεύουμε (είναι η απλούστερη-πρακτικότερη διεπιφάνεια χρήσης της Python).

(6) Τα notebooks που θα δουλεύουμε και θα συνδιαμορφώνουμε στο μάθημα (αλλά κι οποιοδήποτε άλλο υλικό, σκριπτς, σλάϊντς κλπ. που θα μοιράζουμε) θα μπορούν οι συμμετέχοντες να τα κατεβάζουν από την εξής διεύθυνση του github:

https://github.com/mwysis/AnoiktaMathimataPython

Αυτή τη στιγμή το repo αυτό είναι σχεδόν άδειο και το μόνο περιλαμβάνει είναι κάποια παλαιότερα δικά μου σλάϊντς (που δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικά). Αλλά μέχρι το βράδυ της Δευτέρας θα έχω βάλει το πρώτο notebook, πάνω στο οποίο θα δουλέψουμε στο μάθημα της Τρίτης (κι αυτό θα γίνεται κάθε Δευτέρα από εδώ και ύστερα για κάθε μάθημα Τρίτης).

Καλό θα ήταν (και συνίσταται) οι συμμετέχοντες να ανοίξουν ακάουντ στο github και να κάνουν fork το υλικό που θα βάζω εγώ έτσι ώστε να γίνεται αυτόματα updated στον χώρο τους (στο github) ο,τιδήποτε προσθέυω ή τροποποιώ στο δικό μου repo.

(7) Επίσης, όσοι/ες έχετε ακάουντ στο Facebook μπορούν να γραφούν στην Ομάδα:

Προγραμματισμός με Python
https://www.facebook.com/groups/452410538247509/

όπου θα συζητούμε τα σχετικά ζητήματα και μπορούν εκεί να βρουν αρκετές χρήσιμες πληροφορίες από παλιότερα.

(8) Οι ανακοινώσεις των μαθημάτων θα στένονται με μαίηλ στην mailing list anoiktamathimatapython@googlegroups.com, θα αναρτώνται στον τοίχο της Ομάδας του Facebook και συχνά θα αποστέλονται και στο Twitter από τον @mwysis (είναι το δικό μου ακάουντ στο Twitter, που μπορείτε να ακολουθήσετε αν το επιθυμείτε).

(9) Τέλος, παρακαλούνται όσοι από τους συμμετέχοντες δεν έχουν ήδη γραφεί στην mailing list anoiktamathimatapython@googlegroups.com, να μου στείλουν μαίηλ στην διεύθυνση

mboudour@upatras.gr

στο οποίο θα δηλώνουν το ενδιαφέρον τους για την Python.